struny do gitary

Zwłaszcza początkujący gitarzyści, skupiają się na tym, aby odpowiednio wybrać gitarę oraz wzmacniacz, a dopiero na samym końcu myślą o wyborze odpowiednich strun. Jednakże, musimy mieć na uwadze, że struny do gitary są bardzo ważne, ponieważ to właśnie od nich zależy jakość brzmienia. Zatem, musimy koniecznie wiedzieć, jakie struny obecnie znajdziemy na rynku i przede wszystkim, czym się kierować przy ich wyborze?

Jaki powinien być rozmiar strun?

Przede wszystkim, na samym początku musimy dobrze pomyśleć, jaki rozmiar strun w naszym wypadku sprawdzi się najlepiej. Jeżeli chodzi o nowe gitary, to tutaj przeważnie, są zmontowane struny o rozmiarach .009-.042. Bardzo często doświadczeni gitarzyści, dobierają sobie pojedyncze struny, które mają odpowiednią grubość. Jest to naprawdę bardzo interesujące rozwiązanie, ponieważ możemy na przykład kupić sobie ciesze struny do solówek, a na przykład o riffów i akordów, możemy wykorzystywać te grubsze, masywne struny. Musimy koniecznie pamiętać o tym, że jeżeli wybieramy struny do gitary, to zawsze musimy zwrócić uwagę na to, jaki jest charakter brzmienia naszej gitary. Każdy instrument przecież brzmi inaczej, z racji na swój rodzaj, czy też gęstość zastosowanego drewna. Nie bez znaczenia jest także styl gry. Osoby, które operują techniką podciągania podczas grania nut, zdecydowanie powinny skorzystać z cieńszych strun wiolinowych, ponieważ one zdecydowanie lepiej współpracują z palcami. Nie będą jednakże dobrym wyborem dla osób, które grają energicznie, gdyż w ich przypadku lepszy okaże się grubszy komplet. 

Jakie są rodzaje strun?

Każdemu producentowi zależy nam tym, aby oferowane przez niego struny były niezwykle trwałe, wytrzymałe, a do tego długo zachowywały odpowiednie walory brzmieniowe. Teraz, zdecydowana większość strun dostępnych na rynku, wytwarzana jest ze stali niklowej. Dzięki nim, brzmienie jest niezwykle dźwięczne, zatem nie ma się co dziwić, że są one tak popularne. Możemy również spotkać się ze strunami ze stali nierdzewnej, które są niezwykle mocne i wytrzymałe, ale niestety są one również twarde. Do tego, dostępne są także specjalne, powlekane komplety strun, ale będą one dobrym rozwiązaniem dla osób, które jedynie sporadycznie grają na gitarze. 

Ponadto, musimy zwrócić uwagę również na owijkę. Tutaj wyróżnić możemy struny do gitary, które mają owijkę okrągłą, półokrągłą, owalną, szlifowaną, czy też płaską. Zdecydowanie najpopularniejsze są okrągłe i półokrągłe, gdyż zapewniają zdecydowanie najlepszą jakość brzmienia.