pudełka

Sztancowanie to proces pozwalający uzyskać opakowania o fantazyjnych formach. Polega on na wycinaniu określonego kształtu z wybranego tworzywa. Technika ta wykorzystywana jest tam, gdzie danego kształtu nie da się uzyskać, korzystając z gilotyny introligatorskiej. Wówczas warto zastosować jeden z kilku rodzajów maszyn sztancujących. Czym się one charakteryzują? Sprawdź.

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów maszyn sztancujących, takie jak: sztanctygiel, cylindryczna maszyna sztancująca, maszyna rolowa czy też automat do sztancowania.

Sztanctygiel

Jest to najchętniej wykorzystywany rodzaj maszyn sztancujących, wyróżnia się precyzją nacięć oraz dużą dokładnością, jeśli chodzi o ustawianie siły docisku arkusza do wykrojnika. Pozwala na wykrawanie rozmaitych materiałów, umożliwiając pracę z grubą tekturą i papierem samoprzylepnym, ale też z kartonem, plastikiem czy skórą. Ma on jednak również i swoje minusy, jak np. konieczność ręcznego podawania arkuszy czy też ograniczony format.

Cylindryczna maszyna sztancująca

Maszyny tego typu są produkowane m.in. przez firmę Heidelberg. Nie nadają się do grubej tektury, jednak sporą ich zaletą jest to, że nie trzeba arkuszy podawać ręcznie – proces ten odbywa się automatycznie. Maszyny te w dużym stopniu przypominają sztanctygle. Nieraz takie urządzenia doskonale sprawdza się również przy bigowaniu (np. okładek książek) czy też perforowaniu.

Maszyna rolowa

Określa się ją też mianem „maszyny zwojowej”, „rolówki” czy też „rolsztancy”. Najczęściej wykorzystywana jest do wykrawania dużych pudeł z tektury falistej. Jej sporym atutem jest możliwość pracy z większymi formatami, dzięki czemu mogą powstawać większe opakowania. Jednak cechuje się ona również niską wydajnością, wymaga też ręcznej obsługi. Szybko niszczy także wykrojnik, jeżeli więc zależy Ci, aby jak najdłużej z niej korzystać w zakładzie poligraficznym, powinieneś dobrze rozważyć jej zakup. Maszyna ta składa się z dwóch walców o długości od 1 do 2-3 m – między nimi przepuszczany wykrojnik, na który nakłada się arkusz tektury.

Automat do sztancowania

Tego typu maszyny wyróżniają się tym, że ich działanie jest zautomatyzowane. Cechują się one również wysoką wydajnością. Bez problemu można je wykorzystywać do sztancowania i bigowania zarówno kartonu, jak i falistej tektury. Z ich pomocą można tworzyć papierowe kubki, dekoracyjne karnety, samoprzylepne etykiety czy też papierowe torby. Automaty do sztancowania cechują się również dokładnością, olbrzymią siłą nacisku oraz łatwością obsługi. Często wyposażone są także w funkcję separacji odpadów przy pomocy form odpadowych. Do wad tego rodzaju urządzeń należy ograniczony format oraz cena. Dzięki temu, że cały proces jest zautmatyzowany, oszczędzamy czas, maszyna nie niszczy również wykrojnika. Tego typu urządzenia można znaleźć m.in. w ofercie firmy Heidelberg.

Maszyny sztancujące w Emergraf

W Emergraf znajdziesz maszyny sztancujące, które zapewnią Ci niezawodność, wysoką jakość oraz komfortowe użytkowanie przez wiele lat. Możesz je dobrać idealnie do swoich wymagań, biorąc pod uwagę sposób działania, format papieru czy też jego gramaturę. Masz ochotę zobaczyć takie maszyny na żywo? Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami!