praca

Wiesław Michnikowski śpiewał kiedyś, że “wesołe jest życie staruszka”, natomiast rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo, jak przedstawiała ta humorystyczna piosenka. Życie starszych osób często jest przepełnione samotnością, a przede wszystkim cierpieniem. Bardzo dobrze jest, gdy taka osoba może mieć oparcie w swojej rodzinie. Niestety, losy życiowe układają się różnie. Czasem rodzina odrzuca taką osobę, a jeszcze w innych przypadkach może jej fizycznie nie być. W takiej sytuacji warto zadbać o opiekę profesjonalnej opiekunki. Gdzie ją znaleźć i czym powinna się charakteryzować taka osoba? Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Dlaczego warto wystawiać ogłoszenie na stanowisko opiekunki na portalu ogłoszeniowym?

Obecnie internet jest najpotężniejszym medium, które nie tylko kształtuje opinie osób, nie tylko młodych. To tam odbywa się inny rodzaj życia, a dla niektórych nawet jest on równoległy z tym realnym. W internecie szukamy miłości, robimy zakupy, więc dlaczego by nie można było szukać pracy? Portale ogłoszeniowe są pełne osób, które chciałyby podjąć pracę jako opiekunka dla osoby starszej. Są to oferty pracy, które charakteryzują się niemałymi zarobkami, ale jednak nie jest to praca łatwa, bo trzeba w niej przełamywać swoje lęki, a co najważniejsze, jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie drugiego człowieka.

Portale ogłoszeniowe są tak naprawdę wirtualnym Urzędem Pracy, w którym kiedyś ludzie potrafili przestać kilka godzin w kolejce, żeby dostać pracę. Dziś nie trzeba tego robić i pracę można znaleźć sprzed ekranu urządzenia mobilnego. Dla pracodawcy również jest to wygodne, ponieważ otrzyma on masę aplikacji od osób chcących pracować jako opiekunka osoby starszej.

Opiekunka osoby starszej – jakie cechy musi mieć?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności musi być to ukierunkowanie na drugiego człowieka. Nie da się pracować z osobą starszą nie będąc zainteresowaną jej potrzebami. Od wielu lat jest grono osób, które próbują swoich sił w tym zawodzie, wyjeżdżając do praca Niemcy, ponieważ są to o wiele lepsze warunki od tych, które można zastać w naszym kraju. Nie można jednak zapominać o tym, że taki wyjazd wymaga przynajmniej niezłej znajomości języka niemieckiego.

Dobra opiekunka osoby starszej musi też umieć rozmawiać z ludźmi, być osobą kontaktową. Starsze osoby mają swoje humorki, ale bardzo często pragną one rozmowy i przebywania z kimś. Nierzadko są to osoby opuszczone przez wszystkich i dla nich świat wygląda już zupełnie inaczej w porównaniu z tym, co znają ze swoich lat, gdy jeszcze cieszyli się zdrowiem. Należy w takiej osobie widzieć kogoś więcej niż obiekt, który płaci nam za opiekę. To praca męcząca, ale i zarazem dająca wiele satysfakcji kobietom, bo bazuje na uczuciach do drugiego człowieka.