Płyty ażurowe, mimo że są niemal tak samo twarde jak kostka brukowa i mają zbliżoną trwałość, zapewniają jednak całkiem inne walory estetyczne. Przede wszystkim, podjazd zbudowany z płyt ażurowych, spomiędzy których wystaje trawa lub piasek, wydaje się lżejszy. Lepiej komponuje się z zazielenionym otoczeniem.
Stanowi bardziej łagodne przejście między trawnikiem a chodnikiem. Dodatkowo też, woda deszczowa po płytach ażurowych „płynie wolniej”, bo wsiąka w grunt, do którego ma dostęp w okratowaniu. Jednocześnie jednak oczywiście podłoże wyłożone tradycyjnie kostkę brukową też ma swoich zwolenników. Nic dziwnego – jasna kostka brukowa Ryki na placu przylegającym do nowoczesnej, minimalistycznej bryły oszklonego domu wygląda niezwykle elegancko. I nadal pozostaje praktyczna. Prosto jest z niej zmieść liście jesienią lub zmyć zanieczyszczenia myjką ciśnieniową.
Kiedy płyty ażurowe są lepszym rozwiązaniem od kostki brukowej?
O tym, czy lepiej jest zdecydować się na wyłożenie nawierzchni tradycyjną jednolitą kostką brukową, czy płytami ażurowymi, często decyduje przeznaczenie miejsca, w którym chcemy to zrobić. Zdecydowanie płyty ażurowe chodnikowe lepiej sprawdzą się na stromych podjazdach, niż jednolite, nieprzepuszczalne podłoże z kostki brukowej, bo te pierwsze zapewniają lepszą przyczepność kół auta przemieszczającego się po stromiźmie. Dodatkowo też warto pomyśleć właśnie o płytach ażurowych, gdy chcemy wybrukować rozległy pas okalający budynek. Decydując się na płyty ażurowe, zapewniamy sobie lepszy przepływ wody i zabezpieczamy budynek lepiej przed osadzaniem się wzdłuż jego murów wody niż w sytuacji gdy na nawierzchni znalazłaby się szczelna kostka brukowa. Z tego samego powodu płyty ażurowe są wykorzystywane do wykładania stromych punktów na skarpach, w rowach, a także na nasypach. Tworzą wtedy swoisty szkielet konstrukcyjny dla powierzchni pochyłych, zapobiegając ich rozmyciu i niszczeniu. Ze względu na to, że są też lżejsze od kostki brukowej, która znalazłaby się na analogicznej wielkości powierzchni, płyty ażurowe są dobrym pomysłem, gdy grunt jest niepewny. Ostatecznie też lepiej sprawdzą się jako ścieżki w ogrodach, które mają wyglądać naturalnie. Przedzierająca się spomiędzy kratownic zieleń będzie lepiej pasowała tutaj niż zwykłe kostka brukowa.
*Aby osiągnąć pożądany efekt ładnie wystającej spomiędzy płyt ażurowych chodnikowych zieleni, zasiejmy tam trawę. Nie czekajmy na samosiejki, bo zwykle wyniknie z tego mało ciekawy wizualnie efekt wystawania kępek przypadkowych i niejednorodnych roślin. Zdecydowanie lepiej wygląda krótka, równo przystrzyżona trawa.
A kiedy należy skłonić się jednak ku kostce brukowej, rezygnując z płyty ażurowej chodnikowej?
Należy jednak wiedzieć, że płyty ażurowe nie są dobrym pomysłem, gdy chcemy zabezpieczyć teren parkingu dla TIR-ów lub do zabezpieczania nawierzchni magazynu lub hali produkcyjnej. Kostka brukowa będzie w tym przypadku bardziej wytrzymała. Dodatkowo też, płyty ażurowe nie są najlepszy pomysłem, jeśli chcemy wyłożyć „czymś twardym” ścieżkę ogrodową, na której zwykle gromadzi się deszczówka. Chodzenie po płycie ażurowej, która w zagłębieniach ma wodę, nie jest przyjemne. Dodatkowo też będzie problematyczne zimą, gdy będziemy chcieli odśnieżyć chodnik – ten wyłożony płytą ażurową zajmie nam więcej czasu niż chodnik, który jest wyłożony kostką brukową.