żylaki

Siedzący tryb życia i zmniejszona aktywność fizyczna sprzyjają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się między innymi tak zwane żylaki. Obciążone nadmiarem krwi żyły nie są w stanie przetaczać krwi. Wówczas dochodzi do cofania się krwi, a żyły ulegają rozciągnięciu. Proces ten osłabia ściany i zastawki żył, prowadząc w konsekwencji do zastoju krwi w naczyniu krwionośnym. Wyróżnia się dwa rodzaje żylaków. Żylaki pierwotne wynikają z wrodzonego braku zastawek lub zaburzonej syntezy kolagenu w obrębie ścian naczyń krwionośnych. Są więc uwarunkowane genetycznie i stanowią zdecydowaną większość klinicznych przypadków. Żylaki wtórne z kolei to dolegliwość, która wystąpiła jako skutek niewydolności żył głębokich, po przebytej zakrzepicy lub w wyniku urazu albo stanu zapalnego żył powierzchniowych.

Diagnostyka i leczenie żylaków

Żylaki żył głębokich diagnozowane są podczas badania USG Doppler, które w nieinwazyjny sposób sprawdza przepływ krwi. Objawy żylaków są charakterystyczne i trudno pomylić je w diagnozie z inną jednostką chorobową. Do typowych objawów zalicza się widoczne poszerzone żyły powierzchniowe, obrzęki, ból tępy lub piekący, mrowienie, swędzenie czy też kurcze mięśni. Usuwanie żylaków we Wrocławiu i innych dużych miastach odbywa się z wykorzystaniem metod chemicznych, termicznych lub zabiegów operacyjnych.

Chemiczne i termiczne metody usuwania żylaków

Chemiczne usuwanie żylaków polega na podawaniu preparatu dożylnie w miejscu wystąpienia żylaka, który wywołuje stan zapalny a w konsekwencji zamkniecie światła żyły. W ostatnich latach z powodzeniem wykorzystuje się również klejenie żylaków z wykorzystaniem systemu VenaSeal lub VenaBlock. Popularną metodą usuwania żylaków jest również zabieg laserowy, który zaliczany jest do metod termicznych. Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika bezpośrednio do żylaka. Dzięki emitowanemu światłu lasera i wytworzonej przez niego energii cieplnej, następuje obkurczenie się, zapadniecie się chorej żyły, a w końcu zamkniecie naczynia krwionośnego.

Leczenie operacyjne żylaków

Najbardziej inwazyjną metodą usuwania żylaków jest leczenie operacyjne. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub ogólnym i polega na fizycznym usunięciu chorej żyły poprzez nacięcie i wypreparowanie niedrożnego naczynia krwionośnego. Usuwanie żylaków we Wrocławiu to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wybranej metody leczenia, stopnia zaawansowania choroby oraz rozległości żylaków. Przy braku podjęcia leczenia żylaków, mogą występować powikłania w takie jak owrzodzenia, przebarwienia, egzema lub inne skutki postępującej choroby żył. Nie należy więc lekceważyć pierwszych objawów i niezwłocznie skonsultować problem z lekarzem flebologiem.