obuwie medyczne

Obuwie medyczne jest bardzo ważnym elementem stroju medycznego u każdego lekarza, pielęgniarki i innych pracowników medycznego personelu. W dużej mierze od obuwia zależy komfort pracy podczas długich dyżurów. Komfortowa odzież wpływa na jakość wykonywanej pracy, lekarze i pielęgniarki spędzają na nogach wiele godzin, dlatego obuwie musi charakteryzować się wysoką jakością i jeszcze większym komfortem noszenia.

Czym się kierować podczas zakupów

Pracownicy medyczni każdego dnia wykonują ciężką pracę. Dlatego wybór obuwia ma ogromne znaczenie. Jednak nawet w tej kwestii trzeba wiedzieć jakie kryteria muszą  one spełniać. Najważniejszymi kryteriami są:

  • Bezpieczeństwo: obuwie medyczne musi zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy. Wybrany model musi spełniać wymogi bezpieczeństwa w placówce medycznej.
  • Komfort noszenia: dlatego, że medycy spędzają w szpitalu wiele godzin, komfortowe buty to podstawa. Praca pielęgniarki lub lekarza wymaga częstego biegania, przemieszczania się lub stania wiele godzin. Niewygodne obuwie nie ułatwi tego zadania, może doprowadzić do powstawania odcisków, utrudnić szybkie przemieszczanie się. 
  • Zapewniająca wsparcie podeszwa: wsparcie łuku w obuwiu sanitarnym świadczy o jakości wykonaniu. Zachowanie przyczepności pięty do podeszwy buta znacznie zwiększą komfort podczas chodzenia lub stania.
  • Odpowiednia ilość miejsca: zbyt mało miejsca na palce może doprowadzić do bólu stóp i dyskomfortu. Buty medyczne powinny być przestronne, aby uniknąć opuchlizny stóp.
  • Podeszwa antypoślizgowa: szpitalne podłogi mogą być śliskie, przez co są niebezpieczne dla pracowników jak i pacjentów. Dlatego buty muszą być z antypoślizgową gumową podeszwą.
  • Wodoodporne: medycy są narażeni na ciągły kontakt z płynami ustrojowymi pacjentów. Buty, które nie są przystosowane do pracy medyka, szybko przemokną, a to utrudni dalszą pracę. 
  • Wytrzymałość: wygodne buty do pracy w szpitalu muszą odznaczać się wysoką trwałością. Buty, które nie spełniają medycznych standardów, szybko ulegną zniszczeniu.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem

Po wielogodzinnym dyżurze stopy z pewnością są obolałe i spuchnięte. Dlatego wygodne buty do pracy w szpitalu powinny być lekkie. Profesjonalne buty odciążają stopy podczas chodzenia i biegania. Najważniejszą zasadą, którą powinno się kierować podczas zakupów to wybór sprawdzonego producenta. Trzeba sprawdzić szwy, oznaczenia i materiał, z którego jest wykonany. Na koniec trzeba się dowiedzieć, jakie są formy czyszczenia, konserwacja musi przebiegać szybko i sprawnie.

Rodzaje obuwia medycznego

Obuwie medyczne  można podzielić na:

  • Drewniaki medyczne, które są najpopularniejszym rodzajem butów medycznych. Bardzo często są to buty dla pielęgniarki. Zapewniają właściwą cyrkulację powietrza, nie powodują odcisków ni otarć
  • Klapki medyczne zapewniają dużą wygodę podczas użytkowania. Są lekkie i dobrze wyprofilowane. 
  • Obuwie męskie dzieli się na klapki, chodaki i sandały. W tej kwestii każdy rodzaj obuwia zapewni odpowiednie ułożenie stopy, przepuszczalność powietrza, bezpieczeństwo i wygodę.