oświetlenieSpacious bathroom with new white glossy tiling

Łazienka to przestrzeń szczególnie wymagająca w kwestii oświetlenia. Z jednej strony trzeba bowiem zbudować optymalne warunki, pozwalające na wykonywanie wszystkich czynności, a z drugiej należy postawić na oprawy oświetleniowe, które bez trudu przetrwają ekstremalnie trudne warunki.

Czym zatem powinny się wyróżniać lampy do modnych i funkcjonalnych łazienek? O tym wszystkim opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Do czego jest potrzebne światło w łazience?

Trudno się obyć bez perfekcyjnie zaplanowanego oświetlenia w domowych wnętrzach, a zwłaszcza w łazience. Dlaczego to tak ważne? Bez światła nie da się bezpiecznie i swobodnie poruszać, ani tym bardziej wykonywać szeregu podstawowych czynności. A przecież w łazienkach przeprowadzamy rozmaite zabiegi higieniczne lub pielęgnacyjne, niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Światło w tej części domu spełnia też rolę dekoracyjną. Choć nie jest to miejsce o zbyt reprezentacyjnym znaczeniu, to właśnie w łazience pragniemy się zaszyć, by zrelaksować się przed snem. Z tego względu powinno się stworzyć w tym miejscu przyjemną przestrzeń. A światło odgrywa w budowaniu przytulności zasadniczą rolę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na temat produktów oświetleniowych do łazienek można powiedzieć naprawdę wiele. Zawsze jednak trzeba zacząć od kwestii bezpieczeństwa.

Nie da się bowiem ukryć, że każda oprawa, montowana w tej części domu, musi być przede wszystkim ekstremalnie trwała i szczelna. W końcu nieustannie zagraża jej wysoki poziom wilgoci oraz niebezpieczeństwo zalania wodą.

Jeśli lampa nie zostanie wykonana z dbałością o wysoki poziom szczelności oraz bez wykorzystania odpowiednich materiałów, wówczas łatwo może dojść do uszkodzenia oprawy, a w efekcie do zwarcia i porażenia prądem użytkowników.

Z tych też powodów do łazienek trzeba wybierać lampy o wysokim współczynniku IP, najlepiej powyżej IP44. Gwarantuje to swobodę używania oraz pełne bezpieczeństwo domowników i gości.

Idealne lampy do łazienek

W łazienkach montuje się najczęściej przynajmniej kilka lamp. Podstawę stanowi oświetlenie główne sufitowe (plafony, lampy wiszące lub oczka wpustowe). To ono pozwala bezpiecznie się przemieszczać i wykonywać mniej precyzyjne czynności manualne. Oprócz niego niezmiernie ważne są lampy zadaniowe. W łazienkach zazwyczaj montuje się je w pobliżu lustra. Dzięki nim bez trudu można zrobić makijaż lub ogolić się. W tej roli świetnie sprawdzają się kinkiety lub lampy montowane bezpośrednio w lustrze.

Aby dopełnić system oświetleniowy, wiele osób chętnie montuje lampy typowo dekoracyjne. Mogą to być oczka wpustowe lub dyskretne taśmy LED, które pozwalają doświetlić każdą przestrzeń na wybrany przez użytkownika kolor.

Podstawowe parametry oświetlenia do łazienek

W łazienkach montuje się rozmaite źródła światła, dopasowane do mocno zróżnicowanych potrzeb. Zanim jednak wybierze się konkretne produkty, warto dokładnie sprawdzić, które z nich powinny trafić do dobrze oświetlonej łazienki.

Istnieje bowiem szereg podstawowych parametrów, wpływających na wygodę korzystania z tego domowego pomieszczenia. Najważniejszym z nich pozostaje natężenie światła. Oświetlenie główne może być subtelne, a jego natężenie nie musi przekraczać 100 luksów. Nieco większe wymagania pojawiają się w przypadku oświetlenia zadaniowego, które powinno osiągać ok. 400 luksów.

Inną kwestią jest dobór odpowiedniej temperatury barwowej źródeł światła. Warto stawiać na produkty, które dają światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Pozwala to wykonać perfekcyjny makijaż oraz idealnie dobrać elementy garderoby.

Powinno się także zwracać uwagę na współczynnik oddawania barw. Jeśli zależy nam na tym, by światło jak najlepiej odzwierciedlało naturalne kolory przedmiotów, należy postawić na żarówki o współczynniku Ra powyżej 90. Dlaczego? Wówczas możemy liczyć na to, że zrobiony makijaż (a w tym odcień pudru i podkładu) będzie dokładnie taki, jaki jest potrzebny.

Oświetlenie łazienki – połączenie funkcjonalności z estetyką

W łazienkach powinno się pojawić przynajmniej kilka oprawy, połączonych w spójny i efektywny system oświetleniowy, gwarantujący komfort wykonywania wszelkich, potrzebnych czynności.

Warto stawiać na modele o ciekawym wzornictwie, pasujące wizualnie do siebie nawzajem i do całego, pozostałego wystroju. Dzięki temu buduje się idealne oświetlenie do łazienki, która stanie się przyjemna, niezmiernie przytulna i w pełni funkcjonalna.

***

Chcesz poznać najnowsze trendy, dotyczące oświetlenia do łazienek? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie Lampy.it, pełnej porad i wskazówek.