Choroby autoimmunologiczne dotykają coraz więcej osób. Niemałą grupę chorych stanowią kobiety, gdyż według wszelkiego rodzaju statystyk takie przypadłości występują u nich nieco częściej. Złe samopoczucie nierzadko utrudnia jakąkolwiek aktywność fizyczną, a w czasie zaostrzenia choroby objawy mogą być bardzo dokuczliwe. Czy choroba tego rodzaju wyklucza z uprawiania sportu, tak samo jak się to ma w przypadku świeżych urazów sportowych? Poniżej kilka słów na ten temat.
Urazy sportowe
Na urazy sportowe szczególnie narażone są osoby intensywnie uprawiające sport, a także trenujące dyscypliny wymagające ponadprzeciętnej kondycji fizycznej. Mając na względzie rywalizację z innymi zawodnikami, nie jest trudno o przekroczenie granicy wytrzymałości organizmu. Zbyt duża siła, potrzebna do wykonania danej czynności, może spowodować uraz sportowy, po którym każdy musi poddać się bardziej lub mniej intensywnej rehabilitacji oraz regeneracji. Urazy powstają także w wyniku zbytniego zmęczenia przy rozpoczęciu treningu, braku wystarczającej rozgrzewki, gorszego samopoczucia lub przez chorobę. Już taki start przy treningu utrudnia jego prawidłowe przeprowadzenie, dlatego jeśli mamy tzw. “gorszy dzień” warto rozważyć, czy ewentualne korzyści z treningu nie będą mniejsze niż szansa na wystąpienie urazu, który może nas wykluczyć z ćwiczeń na dłuższy czas. Ponadto warto pamiętać o prawidłowym odżywianiu oraz suplementacji przez cały czas, nie tylko w trakcie treningów.
Choroby autoimmunologiczne
Przykładami najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz Hashimoto. W obu przypadkach organizm traktuje własne komórki jako obce i niszczy je. W wyniku tego choruje cały organizm, ponieważ na całej powierzchni jest dotknięty stanem zapalnym. W stanach zaognienia choroby autoimmunologiczne są bardzo uporczywe, a ich cechami charakterystycznymi jest rozdrażnienie, ból, obrzęki, nadmierna potliwość, zwiększenie wagi ciała i wiele innych. W takiej sytuacji intensywne treningi są niemal wykluczone, gdyż osoba chora może nie mieć wystarczających sił. Co więcej, w stanie najgorszego samopoczucia, może nawet nie podjąć treningu z powodu zbyt silnego bólu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby przygotowywać zawczasu swój organizm na tego rodzaju ograniczenia i przyjmować na co dzień preparaty, które mogą zapobiec najostrzejszym nawrotom choroby.
Probiotyki jako pomoc
Probiotyki potrafią skutecznie wspomóc organizm w wielu dolegliwościach. Tak samo w chorobach autoimmunologicznych, jak i w urazach sportowych, największym i najtrudniejszym zadaniem preparatu probiotycznego jest uspokojenie intensywnie występującego stanu zapalnego. Jest to stan nagły, charakteryzujący się bólem i wyczerpaniem, więc jego złagodzenie jest pożądane zarówno ze strony osoby chorej (jako ulgę od dolegliwości), jak i ze strony organizmu (aby nie doszło do zniszczenia kolejnych komórek). Dobrym przykładem wszechstronnie działającego probiotyku jest Mycobiotic NS. Probiotyki zażywane systematycznie wyrównują stan mikrobioty jelit, nie dopuszczają do namnażania patogennych organizmów, a także dbają o odpowiednią różnorodność gatunków bakterii występujących w przewodzie pokarmowym. Wszystkie te działania doprowadzają do polepszenia stanu zdrowia osoby chorej, a także do przywrócenia jej zdolności do codziennych ćwiczeń.