uczniowie

Przygotowanie dzieci do nowego roku szkolnego może być stresujące, a nawet problematyczne. Dostępnych jest tak wiele produktów, że rodzicom łatwo jest się pogubić. Co kupić, aby wyprawka szkolna była dostosowana do potrzeb ucznia? Jaka jest kompletna lista zakupów do szkoły?

Od czego zacząć

Na swojej liście zakupów do szkoły powinieneś mieć wiele kategorii. Najważniejsze są oczywiście książki i przybory do pisania. Jednak już pierwszoklasista będzie potrzebował butów na zmianę, a licealista kalkulatora. Ważne jest, aby od początku pomyśleć o potrzebach dzieci w danym wieku. Kompletna wyprawka szkolna powinna zawierać tylko niezbędne rzeczy, a nie artykuły, których dziecko może nigdy nie użyć. Lista szkolnych zakupów powinna być elastyczna i możliwa do modyfikacji przez dziecko. Dobrze jest też, aby dziecko brało udział w jej tworzeniu. W końcu to ono wie najlepiej, co będzie dla niego najbardziej przydatne.

Stroje i ubrania sportowe

Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i średnich są obowiązkowe. Każde dziecko powinno mieć co najmniej jeden zestaw ubrań, w którym może wygodnie ćwiczyć. Niezbędne są dresy. Idealnie byłoby, gdyby były co najwyżej cztery komplety dresów, dwa na zimę i dwa na lato. Dziecko będzie potrzebowało kilku podstawowych koszulek, bez nadruków, i szortów lub legginsów. Niezbędnym elementem wyprawki szkolnej jest odpowiednia para butów sportowych. Dwie pary dobrze dopasowanych trampek wystarczą na cały rok szkolny, chyba że dziecko szybko rośnie.

Artykuły szkolne i akcesoria

Ta kategoria jest najdroższa i najbardziej szczegółowa w wyprawce szkolnej. Obejmuje ona ołówki, kredki, bloki techniczne, a także plany lekcji i podkładki na biurko. Wiele przyborów szkolnych zmieniło się z czasem i rodzice nie wiedzą o niektórych z nich. Rodzicom może być trudno zorientować się, które akcesoria są przydatne, a które ładnie wyglądają, co jeszcze bardziej utrudnia zakupy artykułów szkolnych. Dlatego właśnie lista powinna być ograniczona do minimum. Nie warto kupować mnóstwa długopisów czy przyborów plastycznych, jeśli nie wiemy, czego potrzebuje nauczyciel i dziecko. Nie panikuj, lepiej nie panikować, niż wcześniej kupić kilkanaście niepotrzebnych rzeczy.

Książki i zeszyty ćwiczeń

Chociaż książki są dostępne w szkołach, nie zastępują one potrzeby posiadania odpowiedniej literatury. Wyprawka szkolna zawiera wszystkie niezbędne akcesoria do prowadzenia lekcji, a także materiały, które zachęcają do nauki. Warto zwrócić uwagę na książki edukacyjne dostosowane do wieku dziecka, które zawierają opisy eksperymentów i projektów do samodzielnego wykonania. Bez względu na to, czy dziecko jest w szkole podstawowej czy w liceum, potrzebne mu będą zeszyty, segregatory i karty pracy. Wypełnianie arkuszy to wszystko, o co trzeba się martwić. Zeszyt z małą kratką nie jest odpowiedni dla dzieci. Nastolatki będą potrzebować czystych stron bez linii.