architekt studia

Masz ścisły umysł, ale jednocześnie głowę pełną kreatywnych pomysłów? Właśnie dla takich osób jest architektura. Studia inżynierskie przygotowują do kariery w zawodzie architekta. Na co możesz liczyć z takim dyplomem? Poniżej kilka wskazówek do uzyskania wymarzonego dyplomu.

Organizator przestrzeni dla siebie i innych

Po czym poznać, że ktoś ma predyspozycje do kierunku architektura? Studia uchodzą za dość trudne, więc nie powinny się tam znaleźć przypadkowe osoby. Nie wystarczy sam talent artystyczny. Sprawne posługiwanie się ołówkiem pomaga, ale do tego trzeba być także biegłym w matematyce. Młodego architekta poznać po tym, że ma ochotę zmieniać przestrzeń dookoła siebie. Widzi mankamenty w rozplanowaniu budynków na osiedlu, ma ciekawe pomysły na zagospodarowanie każdego kawałka ziemi. Architektura to pomysł na życie. Co prawda, współcześnie wiele osób zmienia branżę, w jakiej pracuje. Jednak architekci robią to bardzo rzadko, albo wcale.

Jak zostać architektem?

Ta niełatwa ścieżka kariery jest zarazem szalenie fascynująca. Składasz dokumenty na wydział architektura studia otwierają cię na wszystko to, co najważniejsze w tym zawodzie. Uczysz się, jak przekształcać wizje artystyczne w rzeczywistość. Poznajesz zasady kompozycji przestrzennej, dowiadujesz się wiele o formie i funkcji budynków. Łączysz estetykę z funkcjonalnością, planem zabudowy przestrzennej i ekologią. Wszystko to, co stworzysz w ramach zajęć to realne projekty architektoniczne. Każdy z nich będzie już wykonany przy pomocy nowoczesnych technik komputerowych.

Wolny zawód – praca w zespole

Studia z architektury to klasyczne studia artystyczne, ale ze ścisłą domieszką. Na początek wybierasz studia I stopnia (uzyskując tytuł inżynier architekt). Możesz je kontynuować na studiach II stopnia (po nich otrzymasz tytuł magister inżynier architekt). Łatwiej jest zostać architektem wnętrz czy krajobrazu. Zyskujesz tzw. wolny zawód, jednak zawsze pracujesz w teamie. Potrzebujesz zgód na swoje prace, nadzorujesz też to, co zaprojektowałeś, a inni budują. To nie wszystko. Architekt musi być członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Te obostrzenia są niezbędne, eliminują z bardzo odpowiedzialnego zawodu osoby przypadkowe.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Z danych jednego serwisu wynika, że jest to około 5000 zł brutto dla początkującego architekta. Po kilku latach stawka podwaja się i sukcesywnie rośnie. Górny pułap jest trudny do określenia. Bywają rozbudowane projekty architektoniczne, w których stawka musi być adekwatna do nakładu pracy. Za odpowiednim miejscem do pracy warto rozglądać się jeszcze na studiach. Architektura trwa kilka lat, ale o współpracę z konkretnymi firmami można starać się jeszcze na etapie edukacji. Nawet wtedy, gdy potencjalny pracodawca nie prowadzi rekrutacji.

Studia w zakresie architektury nigdy nie wyjdą z mody. Zawsze będzie zapotrzebowanie na specjalistów od projektowania budynków i przestrzeni dookoła nich.