biuro wirtualne

W naszym kraju nie jest łatwo rozpocząć działalność gospodarczą, ponieważ trzeba dopełnić szereg formalności, a do tego wiążą się z tym dosyć duże koszty. Potrzebna jest siedziba firmy, a jeżeli przedsiębiorcy nie stać na wynajęcie biura, to może zarejestrować firmę w swoim mieszkaniu. Jeżeli takiego nie ma, to wówczas pojawia się problem, ponieważ żeby zarejestrować firmę niezbędny jest jej adres. Jednakże, w takim wypadku można skorzystać z wirtualnego biura. Warto zatem wiedzieć, jak działa wirtualny adres na biuro w Warszawie i jakie są jego zalety.

Czym jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro, jest to po prostu usługa, która polega na tym, że wynajmuje się przedsiębiorcy miejsce prowadzenia działalności, a konkretnie adresu oraz skrzynki pocztowej. Taką właśnie usługę oferuje firma, która dysponuje przestrzenią biurową i zapleczem personalnym do obsługi biura. Zatem, biuro jedynie z nazwy jest wirtualne, gdyż w ramach tej właśnie usługi, za przedsiębiorcę wszelkie czynności biurowe wykonuje usługodawca. Pracownicy wirtualnego biura odbierają korespondencję przedsiębiorcy i natychmiast informują go o możliwości jej odbioru. Taka korespondencja może być również na prośbę klienta zarchiwizowana, jak również bardzo często do przedsiębiorcy wysyłany jest scan pisma na adres poczty elektronicznej, dzięki czemu może on niezwłocznie się z nim zapoznać. Klienci mogą również przyjmować interesantów w siedzibie biura. Ponadto, większość firm które oferują tą usługę, przedsiębiorcy udostępniają przeznaczony specjalnie dla niego numer telefonu stacjonarnego i pełnią rolę sekretariatu, odbierając jego telefony, bądź mogą w razie potrzeby przekierować rozmowę do usługodawcy. Tego typu firmy udostępniają też sale konferencyjne, gdzie przedsiębiorca może się umówić z klientem, jak również nawet oferują możliwość wynajęcia całego pokoju biurowego na wyłączność, ale odpowiednio wcześnie trzeba dokonać rezerwacji takiego pomieszczenia.

Czy taki system prowadzenia działalności jest legalny? 

Wielu przedsiębiorców obawia się rejestracji własnej działalności pod adresem wirtualnym, ponieważ martwi się o legalność tego rozwiązania. Jednakże, takie obawy są bezzasadne, ponieważ nie ma żadnych przeszkód co do tego, aby zarejestrować własną firmę pod wirtualnym adresem, gdyż rejestracja siedziby jest całkowicie zgodna z prawem, jeżeli firma prowadząca wirtualne biuro jest właścicielem nieruchomości, gdzie prowadzi usługę, czy też posiada zgodę właściciela tego lokalu na jego podnajem osobom trzecim.