pies

Skręt żołądka i jelit jest nagłym i poważnym stanem, w którym bez szybkiej pomocy weterynarza może skończyć się śmiercią psa. Przyczyny powstania tego stanie nie są do końca znane, jednak można wyliczyć czynniki, które zwiększają ryzyko powstania skrętu żołądka. 

Czym jest skręt żołądka u czworonoga

Skręt żołądka, inaczej nazywany rozszerzeniem żołądka, to jego obrót wokół własnej osi. Żołądek obraca się o 180 stopni, chociaż czasami się zdarza, że wykonuje pełny obrót, ze względu na anatomiczną budowę układu pokarmowego. Pierwszymi objawami, które pojawiają się w ciągu kilku godzin od posiłku, są charakterystyczne odruchy wymiotne, ponieważ nie dochodzi do wyrzucenia treści żołądka. Leczenie ma postać zabiegu chirurgicznego, jednak w pierwszej kolejności trzeba ustabilizować stan psa. Następnie usuwa się treść żołądka oraz gazy, później można przystąpić do operacji. Zabieg polega na odkręceniu narządu do jego naturalnego położenia. Gastropeksja polega na przyszyciu ścian żołądka do jamy brzusznej, dzięki temu zapobiega się nawrotom, które są bardzo częste.  

Grupa ryzyka

Podczas operacji weterynarz dokonuje oceny, czy doszło do upośledzenia śledziony i ścian żołądka. Uznaje się, że lepsze rokowania daje operacja, która została przeprowadzona w ciągu paru godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Cena zabiegu waha się od kilkuset do kilku tysięcy, w zależności od wieku i stanu psa oraz miasta. Największe predyspozycje do skrętu żołądka mają duże rasy psów. Ryzyko zwiększa również specyficzna, głęboka budowa klatki piersiowej. Szczególnie narażone rasy psów:

  • Retrievery
  • Setery
  • Owczarki niemieckie
  • Bloodhoundy
  • Dogi
  • Bernardyny
  • Berneńskie psy pasterskie

Jednak skręt jelit u psa może zagrozić każdej rasie. Szanse pojawienia schorzenia mają psy, które chorują na chroniczny stres, niedożywienie lub karmione zbyt dużymi kawałkami jedzenia. 

Zapobieganie skrętowi żołądka

Przyczyny pojawienia tego schorzenia nie są do końca znane, jednak pewne działania mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia. Zjadana naraz duża porcja karmy może zwiększyć ryzyko skrętu żołądka, w szczególności jeśli pies ma tendencje do szybkiego i łapczywego jedzenia. W takim przypadku warto podzielić porcję na mniejsze kawałki, a jeżeli pies w dalszym ciągu pochłania jedzenie łapczywie, warto pomyśleć nad utrudnieniem mu tego zadania. Istnieją specjalne miski spowalniające jedzenie lub można je schować w macie węchowej. Po zjedzonym posiłku nie należy zmuszać zwierzę do wysiłku fizycznego lub narażać go na stres.