rolety

Rolety i żaluzje okienne spełniają dwie funkcje w naszym domu. Z jednej strony, stanowią niebanalną dekorację wnętrza, a z drugiej, zapewniają domownikom komfort  prywatności oraz bezpieczeństwa. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego rolety i żaluzje okienne są dobrym wyborem. Dodatkowo poznasz ich rodzaje oraz materiały, z których są wykonane.

Rolety i żaluzje okienne- najlepszy wybór dla twojego domu

Dom jest miejscem, w którym spędzamy większość naszego życia. Z tego względu, należy zadbać o jak najwyższy komfort w nim przebywania. Rolety bądź żaluzje sprawią, że zapewnimy sobie prywatność, dodatkowo uporczywe słońce nie będzie nam przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Przydatne jest to szczególnie latem, kiedy każdy szuka miejsca do ochłody. Dodatkowo zamontowanie rolet bądź żaluzji jest idealną alternatywą dla firanek, które często przytłaczają małe pomieszczenia. Szeroki wybór rolet oraz żaluzji sprawia, że można dopasować je do każdego rodzaju wnętrz, bez względu na to czy twój dom jest w stylu klasycznym, skandynawskim czy rustykalnym.

Oprócz rolet i żaluzji wewnętrznych warto zainwestować również w rolety zewnętrzne. Uczynią one nasz dom miejscem bezpiecznym podczas nieobecności domowników, dzięki braku możliwości wybicia okna i dostania się do środka nieproszonego gościa.

Rodzaje żaluzji i rolet okiennych

Najbardziej powszechny jest oczywiście podział na wewnętrzne i zewnętrzne.  W tym artykule skupimy się jednak na produktach z przeznaczeniem do wnętrz. Poniżej lista najbardziej popularnych rolet:

  • Rolety rzymskie – wyjątkowo ozdobne rolety, który nawet zsunięte do połowy wyglądają pięknie. Dodatkową ich zaletą jest ekspresowy montaż i demontaż, szeroki wybór materiałów oraz łatwość w utrzymaniu ich czystości.
  • Rolety austriackie – sprawdzą się w klasycznym wystroju wnętrz. Podczas ich pociągania, nie zwijają się na rolce, tylko tworzą dekoracyjne marszczenia. Idealnie ocieplą każdy klimat oraz są niebanalną dekoracją ze względu na ich sposób układania się.
  • Rolety plisowane – dzięki ich formie, można zamontować je do różnych kształtów okien, nawet trójkątnych. Są łatwe w utrzymaniu, mają elegancki wygląd i sprawdzą się idealnie w stylu skandynawskim ze względu na prostotę wykonania.
  • Rolety dachowe – słońce przebijające się przez okno dachowe potrafi wyjątkowo utrudnić życie domownikom. Zamontowanie specjalnych rolet dachowych pozwoli na ograniczenie dostępu słońca do wnętrza. Dodatkowo specyfika okna dachowego uniemożliwia zamontowanie zwykłych rolet, które wtedy swobodnie by zwisały. Specjalne wykonanie rolet dachowych utrzyma materiał tuż przy oknie.

Żaluzje wracają do łask i stają się coraz popularniejszym wyborem wśród klientów. W zależności od materiału ich wykonania sprawdzą się w różnych wystrojach wnętrz. Żaluzje aluminiowe dopełnią styl glamour i sprawdzą się wśród osób, które cenią prostotę i minimalizm. Żaluzje wykonane z drewna są ponadczasowe oraz eleganckie. Ich prostota, a zarówno solidne wykonanie będzie idealny dopełnieniem stylu klasycznego. Na rynku coraz częściej pojawiają się jednak żaluzje bambusowe. Jeśli jesteś miłośnikiem natury oraz ekologii, to wybór idealny dla ciebie.

Materiały, z których wykonane są rolety i żaluzje

Rolety w zależności od ich rodzaju, mogą być wykonane z różnych materiałów. Największy wybór dostępny jest wśród rolet rzymskich oraz austriackich, gdzie można wybierać spośród transparentnych, półtransparentnych oraz całkowicie kryjących tkanin. Sprawia to, że łatwiej uzyskać nam wymarzony efekt w swoim wnętrzu. Można uszyć je praktycznie ze wszystkich dostępnych tkanin, specyfika materiału może wpływać jednak na sposób ich układania się.

Rolety plisowane, mimo ich prostego wyglądu, również wytwarzane są z różnych materiałów. Począwszy od papieru, a na jedwabiu kończąc. Wszystko zależne jest od oczekiwań klienta oraz jego możliwości finansowych.

Do okien dachowych często wybierane są grubsze materiały, które skutecznie będą ograniczać napływ światła dziennego do pomieszczenia, tym samym nie doprowadzając do jego nagrzania. Najczęściej do ich wykonania wykorzystuje się tkaniny bawełniano – poliestrowe. 

Różnorodność rolet oraz żaluzji, a także materiałów, z których mogą być wykonane, sprawia, że jest to idealny wybór do każdego domu. Ten rodzaj zasłony okna powoduje, że wnętrze staje się bardziej przytulne, a relaks w nim w pełni możliwy.