meble z drewna litego

Obecnie w sklepach można spotkać meble o bardzo różnej jakości i sposobie produkcji. Meble z drewna litego cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Są one produkowane z naturalnego drewna wysokiej jakości, poddanego kilkuetapowej obróbce. Co warto wiedzieć o tego typu meblach?

Zalety mebli z drewna litego

Głównymi zaletami mebli z litego drewna jest ich naturalność i trwałość. Uważa się, że przedmioty wykonane z naturalnego surowca są najzdrowsze dla człowieka. Drewno nie powoduje uczuleń, a podczas produkcji unika się stosowania szkodliwych substancji oraz klejów, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla alergików. Takie meble skutecznie opierają się upływowi czasu. Są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a ewentualne usterki są łatwe do usunięcia. Z drobnymi rysami i odpryskami można się szybko uporać. Ponadto meble z drewna litego cechują się niepowtarzalnym wyglądem – nie ma dwóch identycznych desek, dlatego każdy egzemplarz np. komody będzie wyglądał nieco inaczej. Słoje tworzą unikatowe wzory na powierzchni mebli. Takie elementy wyposażenia wnętrza nadadzą mu wyjątkowego klimatu. Będą stanowiły świetne dopełnienie zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

Wady mebli z drewna litego

Czy meble z litego drewna mają wady? Oczywiście, nie ma rozwiązań idealnych. Głównym czynnikiem opóźniającym decyzję o ich kupnie jest dla wielu osób cena. Za solidne, dobrze wykonane meble z trwałego materiału, trzeba zapłacić więcej niż za ich odpowiedniki ze sztucznych materiałów. Warto jednak pamiętać, że takie egzemplarze posłużą przez wiele lat i jednorazowy zakup pozwoli uniknąć wydawania pieniędzy na nowe meble w bliskiej przyszłości. Lite drewno może być wrażliwe na wilgoć i wysokie temperatury – z tego względu należy pamiętać o prawidłowej impregnacji i właściwej pielęgnacji. Pozwoli to zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Takie meble są dosyć ciężkie, dlatego jedna osoba może mieć problem z ich przeniesieniem.

Podsumowanie

Obecnie meble bardzo często produkowane są z materiałów takich jak płyta wiórowa, tworzywa sztuczne czy szkło. Cieszą się one popularnością głównie ze względu na niską cenę i bogactwo wzorów. Niestety, ich wadą jest dość mała trwałość i podatność na uszkodzenia. Alternatywą są ponadczasowe meble z drewna litego, które mogą posłużyć kilku pokoleniom. Co prawda ich zakup wiąże się z większym wydatkiem, jednak to inwestycja, która się opłaci. Takie meble nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat, a widok naturalnego drewna będzie codziennie cieszył oko.