dentysta

Wizyta u dentysty niegdyś kojarzyła się z bolesnym borowaniem, stąd też spora część z nas zwyczajnie unika wizyt u lekarza stomatologa. Do gabinetu dentystycznego zaglądamy tylko wtedy, gdy boli nas ząb bądź wyczujemy w nim tak zwaną dziurę. Tymczasem stomatolodzy oferują także szereg zabiegów profilaktycznych, które zapewniają piękny i zdrowy uśmiech.

Przegląd co pół roku

Lekarze stomatolodzy zalecają, aby minimum raz na pół roku dokonywać przeglądu jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Oznacza to, że do dentysty powinniśmy pójść przynajmniej dwa razy w roku — oczywiście możliwe są częstsze wizyty, jeśli tylko zajdzie taka konieczność.

Stomatolog sprawdzi, czy z naszymi zębami oraz dziąsłami wszystko jest w porządku, to znaczy czy nie tworzy się próchnica bądź inne choroby jamy ustnej. Pierwszych objawów chorób zębów często nie jesteśmy w stanie zauważyć we własnym zakresie, natomiast skutki zaniedbań mogą okazać się bardzo poważne. W przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian dentysta wdroży odpowiednie leczenie uzębienia bądź zleci dalszą diagnostykę.

Kosztowne zaniedbanie

Wizyta u dentysty, podczas której lekarz zakłada plombę czy w najgorszym wypadku podejmuje się leczenia kanałowego, jest bardzo kosztowna. Możemy oczywiście leczyć zęby w ramach NFZ, jednak koszyk świadczeń jest bardzo ubogi, a co więcej refundowane plomby są bardzo wątpliwej jakości.

Natomiast leczenie zęba z założeniem profesjonalnej plomby to koszt około 200 zł. Jeżeli zaś dopuścimy się zaniedbań i lekarz będzie musiał wdrożyć leczenie kanałowe, całość może nas kosztować nawet kilkaset złotych. Niestety, leczenie kanałowe w przypadku zębów tylnych w ogóle nie jest refundowane, stąd też jedyną alternatywą jest wtedy wyrywanie zębów.

Co więcej, ból chorego zęba znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, a przecież można go uniknąć, udają się na wizytę profilaktyczną do lekarza stomatologa. Wykrywając próchnicę we wczesnym stadium rozwoju, lekarz często nie musi nawet używać wiertła — pomagają ją zredukować specjalistyczne preparaty.

Stomatologia profilaktyczna

Dentyści oferują także różnego typu zabiegi o charakterze profilaktycznym, które pozwolą nam cieszyć się pięknym i co najważniejsze zdrowym uzębieniem. Należą do nich usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, lakierowanie zębów czy też fluoryzacja. Zabiegi te są całkowicie bezbolesne.

Usuwanie kamienia i piaskowanie powinno być wykonywane minimum raz w roku, w zależności od rekomendacji stomatologa. U dentysty możemy również wybielić zęby — jest to jedyny, skuteczny sposób na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Żadne pasty czy żele nie będą tak skuteczne, jak profesjonalne wybielanie u dentysty.

Dodatkowo lekarz poinstruuje nas o tym, w jaki sposób należy dbać o zęby. Chociaż teoretycznie zasady znają już dzieci w wieku przedszkolnym, reguły dotyczące dbania zęby zmieniają się nieco wraz z wiekiem, kiedy też zmieniają się potrzeby zębów — stają się one coraz bardziej kruche, a dziąsła coraz słabsze.

hipolitArtykuł powstał przy współpracy z Hippolit