Narty, śnieg, gorąca herbata i ciepły koc – z tym większości z nas kojarzy się zima, ale pogoda dla rolników ma znacznie nie tylko w czasie ciepłych i upalnych dni. Każda kolejna zima z anomaliami wpływa na przyrodę i rolnictwo, a jest to zdecydowanie negatywny wpływ. Zimowe mrozy są bowiem ziemi tak potrzebne, jak ciepłe i wilgotne lato.
Pogoda dla rolników – zmiany klimatyczne w Polsce
Grudniowe temperatury w 2019 i 2020 roku były wyższe od średniej wieloletniej o ponad 2 stopnie. To dużo, biorąc pod uwagę, że podobne wzrosty dotyczą nie tylko okresów zimowych. To trochę tak, jakby cała planeta miała gorączkę – w końcu w naszym organizmie wzrost temperatury do 38-39 stopni to już stan chorobowy. Widać to także w sumie opadów na dany okres. Na Mazowszu były one niższe nawet o 50%. Oczywistym następstwem tych zjawisk są susze, które wpływają na każdy aspekt naszego życia, a dla rolników mają szczególne znaczenie.
Nowe warunki dla rolnictwa
Zmiany klimatyczne to nie tylko konsekwencje środowiskowe, ale także gospodarcze. Ciepłe i suche zimy ograniczają nawodnienie pól, a wzrost temperatur powoduje zmniejszenie liczby dni z ujemnymi temperaturami. Jakie są tego efekty? Coraz bardziej wydłuża się okres wegetacji, co w teorii jest korzystne dla rolnictwa, ale może być także zagrożeniem, gdy wiosną pojawią się przymrozki.
Wyższe temperatury sprawią także, że wiele organizmów łatwiej przetrwa zimę, a to może skutkować plagą szkodników, z którą rolnicy będą musieli walczyć. W parze z niechcianymi insektami będą szły także choroby przez nie przenoszone, co realnie zaszkodzi uprawom. Rolnicy będą zmuszeni do stosowania coraz większej ilości środków ochrony roślin, a to wpłynie na jakość samej żywności, co wszyscy odczujemy na własnej skórze.
Pogoda dla rolników będzie miała coraz większe znaczenie, a to realnie wpłynie na życie każdego z nas. Spójrzmy choćby na aspekt ekonomiczny – ceny żywności ciągle rosną, a wynika to między innymi z gorszych warunków upraw i nieustannie rosnącego popytu na większość produktów spożywczych. Ale działa to także w druga stronę. Coraz częściej na potrzeby rolnictwa wycinane są tlenotwórcze lasy, co pogłębia zmiany klimatyczne. Takich powiązań jest niestety coraz więcej.