Hydraulika siłowa to obecnie główny filar, na którym opiera się sprawne funkcjonowanie dzisiejszego przemysłu. Branże, takie jak górnictwo, leśnictwo, drogownictwo czy rolnictwo, nie istniałyby w takiej formie, jak dziś, bez udziału maszyn budowlanych, maszyn rolniczych, śmieciarek, pras hydraulicznych, dźwigów. To urządzenia, które z sukcesem wspomagają człowieka w jego pracy, a w większości wręcz go wyręczają. Dzieje się tak dlatego, że są w stanie pracować wiele godzin w bardzo trudnych warunkach, przenosząc gabaryty o naprawdę dużej wadze. Ponadto mimo dużego obciążenia i tego, że same osiągają spore rozmiary, pracują niezwykle precyzyjnie i płynnie. Z uwagi na warunki, w jakich funkcjonują, niezbędna jest dbałość o ich stan techniczny, biorąc pod uwagę wszystkie części, które jedna bez drugiej nie są w stanie działać w pełnej sprawności. Jednak kluczowym elementem układu jest pompa hydrauliczna, która stanowi serce całego urządzenia i napędza wszystkie podzespoły do działania.
Zasada działania pompy hydraulicznej
Bazową funkcją pompy hydraulicznej jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Pompa otrzymuje energię wytworzoną przez silnik spalinowy lub elektryczny i przekazuje ją dalej w postaci czynnika roboczego. Jest nim zwykle płyn hydrauliczny lub olej, który, wtłaczany przez pompę, rozprzestrzenia się po całej instalacji, dzięki połączonym ze sobą przewodom. Przemieszczając się, płyn roboczy dociera kolejno do każdego z elementów układu hydraulicznego i wprawiając je w ruch, napędza cały mechanizm. Pompa hydrauliczna jest niezawodnym podzespołem, dzięki swojej prostej, lecz bardzo skrupulatnej budowie. Na rynku obecnych jest kilka rodzajów pomp, jednak tą najczęściej wybieraną jest pompa hydrauliczna zębata. Stanowi około 3/4 wszystkich używanych pomp i to właśnie jej nieskomplikowana budowa czyni ją tak popularną. Zbudowana jest bowiem zaledwie z kilku składowych, są nimi:
- koła zębate,
- korpus,
- pilot,
- pokrywa,
- przełącznik hydrauliczny.
Prostota wykonania nie oznacza jednak, że nie należy dbać o pompę hydrauliczną. Pracuje ona praktycznie bez ustanku, a te kilka części są skonstruowane z dokładnością co do tysięcznej milimetra. Intensywna, wielogodzinna praca powoduje zużycie elementów i powstawanie luzów, dlatego warto przeprowadzać regularną regenerację pompy hydraulicznej.
Gdy pojawi się awaria – regeneracja pompy hydraulicznej
W przypadku wystąpienia awarii bardzo ważne jest, aby zareagować odpowiednio szybko i wezwać profesjonalny serwis regeneracji pomp hydraulicznych, co pozwoli na zatrzymanie pogłębiania się uszkodzenia pompy. Niekiedy usterka jest na tyle niewielka, że wystarczy, aby serwisant wymienił drobną część, a urządzenie będzie gotowe do dalszego funkcjonowania. Więcej jest jednak przypadków, gdy konieczne okazuje się przeprowadzenie pełnej regeneracji pompy hydraulicznej. Jeśli okaże się, że uszkodzenie pompy jest na tyle rozległe, że nie ma możliwości wykonania regeneracji, dostępne są dwie możliwości. Jedną z nich jest kupno nowej pompy hydraulicznej, a drugą zakup zregenerowanej wcześniej pompy w serwisie. Obecnie większość firm oferuje tę usługę oraz dysponuje pompami takich firm jak: Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, z której najczęściej wybieranymi modelami są:
- pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.
Usługa zakupu zregenerowanej pompy kosztuje praktycznie tyle samo, co proces jej regeneracji. Co więcej, taką pompę jesteśmy w stanie otrzymać w zasadzie natychmiast. Oprócz tego, większość firm oferuje sześć miesięcy gwarancji na zregenerowany sprzęt. W przypadku decyzji o zakupie nowej pompy, warto wiedzieć, na co się piszemy. Nowy podzespół z reguły sprowadzany jest z zagranicy, co ma istotny wpływ na czas oczekiwania. Zazwyczaj podpisując umowę, w której wykonawca deklaruje, jakie prace będzie wykonywał, określony jest także czas ich ukończenia. Przekroczenie go wiąże się z poniesieniem dotkliwej kary finansowej, dlatego warto mieć na względzie okres, w którym maszyna będzie niezdolna do użytku. Dodatkową kwestią jest bardzo duży koszt pompy, może on sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decydując o tym, które rozwiązanie okaże się lepsze, należy ocenić swoje zasoby. To, jakie nakłady finansowe jesteśmy w stanie ponieść oraz ile mamy czasu na zakończenie prac, tak by nie stracić na tym nieprzewidzianych pieniędzy.
Jak wybrać odpowiedni serwis pomp hydraulicznych?
Wybierając serwis, należy sprawdzić, jakie ma podejście do wykonywanej pracy. Pierwszą rzeczą, jaką serwisant ma obowiązek wykonać, jest szczegółowa analiza lokalizująca źródło awarii, następnie określenie zakresu koniecznych prac oraz wstępna wycena usługi. Dobrze też, gdy firma posiada własną stację diagnostyczną pozwalającą na sprawdzenie, czy naprawiona pompa faktycznie będzie w stanie posłużyć przez dłuższy czas. Gdy już znajdziemy odpowiednią firmę, warto podjąć stałą współpracę, która pozwoli na okresowe kontrole stanu technicznego i regenerację urządzeń zanim te ulegną poważnej awarii.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/