Pompa śrubowa, to po prostu pompa wyporowa, która wykorzystuje zespół ślimakowy do tworzenia tymczasowych komór, które zasysają płyn, a później transferują go w kierunku przyłącza tłoczonego. Rotory do pomp ślimakowych mają spiralny kształt i obracają się wewnątrz statora. Stator tymczasem jest wykonany z elastycznego materiału i odpowiednio ukształtowany. Taka właśnie konstrukcja zapewnia obrót rotora oraz zmianę objętości przestrzeni między rotorem oraz statorem, która odpowiada za transfer medium.
Jakie media są aplikacjami dla pomp śrubowych?
Pompy śrubowe, sprawdzają się doskonale, jeżeli chodzi o pompowanie płynów o dużej lepkości na duże odległości, ponieważ ciśnienie tłoczenia może wynosić do 48 bar. Bardzo często możemy się z nimi spotkać w aplikacjach ściekowych do przenoszenia lepkiego szlamu, jak i osadów, gdzie znajdują się miękkie ciała stała. Do tego, pompy śrubowe są wykorzystywane do dozowania. a aplikacjach higienicznych, jak również przy opróżnianiu zbiorników.
Pompa śrubowa – zasada działania
Kiedy już pompa śrubowa zostanie uruchomiona, to wówczas jej najważniejszy element, a więc tłoczony element metalowy, który jest również nazywany śrubą ślimakową, rozpoczyna swój ruch rotacyjny. Na skutek tego dochodzi do przemieszczania się komór wyporowych wzdłuż osi pompy, a co za tym idzie następuje zasysanie oraz przemieszczanie się wody, bądź innych cieczy. Warto wiedzieć, że pompy śrubowe, w przeciwieństwie do pomp wirnikowych nie mają zaworów zwrotnych, dzięki czemu pompowany płyn nie może się z powrotem wydostać z komór, nawet jeżeli nie ma zasilania, a urządzenie jest wyłączone. Pompy śrubowe wyróżniają się minimalistycznym projektem, gdyż wykorzystywane są tam jedynie nieliczne elementy. Dzięki temu, ich awaryjność jest niska.
Zalety pomp śrubowych
Pompy śrubowe, to bez wątpienia urządzenia przeznaczone do zadań specjalnych, ponieważ są w stanie poradzić sobie nawet z najgorszymi warunkami, a do tego pracują z cieczami, które bardzo szybko uszkodziłyby każdy inny sprzęt. Tak, jak już wspomniano powyżej, tym co je wyróżnia jest niezwykle prosty projekt oraz budowa, która składa się z niewielu części, dzięki czemu nie ma za wiele elementów w ich mechanizmie, które mogłoby się popsuć. Ma to bezpośrednie przełożenie na bezawaryjność oraz długowieczność, dzięki czemu w gospodarstwie domowym będzie bezproblemowy dostęp do wody. Do tego, tym co wyróżnia hydraulikę ślimakową, jest wysoka tolerancja na obecność substancji stałych w transportowanym płynie.