Gaz jest paliwem najchętniej wybieranym do ogrzewania nowego budownictwa, które nie jest przyłączone do ciepła sieciowego. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele zalet, w tym stosunkowo niewysokie koszty montażu tego ogrzewania oraz niewygórowane rachunki za ciepło. Jakimi kwestiami kierować się, wybierając kocioł gazowy do mieszkania lub domu?
Typ pieca: jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Pierwszy wybór, jakiego należy dokonać, wybierając piec gazowy do mieszania to oczywiście rodzaj kotła. Piece gazowe możemy podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Oba służą zarówno do centralnego ogrzewania (CO) oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU), natomiast sposób ich działania jest odmienny. Piece gazowe jednofunkcyjne podgrzewają wodę, która krąży w instalacji CO, odpowiadając tym samym za ciepło w grzejnikach. Piec jednofunkcyjny z zasobnikiem umożliwia też dostarczenie ciepłej wody użytkowej do kranów.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny działa nieco inaczej – woda potrzebna do celów CO, jak i CWU jest podgrzewana na bieżąco. Podgrzewanie wody odbywa się jednak podczas jej poboru, a to oznacza, że po odkręceniu kranu musimy poczekać, aż woda się ogrzeje do pożądanej temperatury. Cechą pieca gazowego dwufunkcyjnego jest to, że komfort użytkowania ciepłej wody użytkowej spada, jeśli korzystamy jednocześnie z kilku jej źródeł. Dotyczy to np. sytuacji, gdy jedna osoba myje naczynia w kuchni, podczas gdy druga bierze prysznic – wówczas mogą występować wahania temperatury w ciepłej wodzie użytkowej. Nie jest to co prawda duża niedogodność, ale warto wziąć ją pod uwagę podczas podejmowania decyzji.
Typ komory spalania: otwarta czy zamknięta?
Wybierając kocioł do domu, należy się liczyć z wyborem typu komory spalania. Obecnie do najpopularniejszych należą piece gazowe z zamkniętą komorą spalania, gdyż eliminują one ryzyko wydostania się do pomieszczenia szkodliwych spalin. Piec z otwartą komorą spalania może być montowany jedynie w pomieszczeniu o kubaturze co najmniej 8m³, w którym zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Niezależnie od wyboru komory spalania, w pomieszczeniu warto zamontować czujnik gazu i czadu.
Piec kondensacyjny czy tradycyjny?
Ważny jest również wybór technologii kotła gazowego. Piece kondensacyjne są uważane za bardziej wydajne przez wzgląd na to, że są w stanie odzyskać część ciepła ze spalin. To rozwiązanie zapewnia też niższą temperaturę spalin, co z kolei pozytywnie wpływa na sprawność pieca. Kotły kondensacyjne są droższe od niekondensacyjnych. W dłuższej perspektywie zakup pieca kondensacyjnego jest jednak bardziej opłacalny, ponieważ ta technologia jest bardziej oszczędna od tradycyjnej.