Kredyty frankowe a inflacja

ByRedakcja

gru 13, 2022
Kredyty frankowe a inflacja

Zainteresowanie przewalutowaniem kredytu we frankach znacząco osłabło odkąd frankowicze masowo zaczęli wnosić pozwy o unieważnienie kredytu i co więcej zaczęły zapadać wyroki pozytywne dla frankowiczów. W 2022 roku w szczególności przewalutowanie kredytu z CHF na PLN przestało się opłacać z uwagi na rosnącą inflację i wzrost stóp procentowych. Bezsprzecznie decyzja wymaga zastanowienia się, gdyż jest nieodwracalna i rodzi poważne skutki.

Spłata kredytów w złotówkach

Spłata kredytu we frankach szwajcarskich wciąż jest mocno dotkliwa dla budżetu rodziny, jednak spłata tego samego zobowiązania w złotówkach, przeliczonego po aktualnym kursie franka względem złotówki jest równie trudna. O ile przewalutowanie kredytu opłacalne było w sytuacji, kiedy złotowe kredyty udzielane były na przystępnych warunkach, to dziś w przeddzień 2023 roku jest to operacja mało racjonalna, ręcz ryzykowna. Raty kredytów w PLN wciąż rosną, trudno ocenić czy to tempo wzrostu nie będzie jeszcze szybsze. Błyskawicznie dogoniły raty frankowe, tym samym kredyt we frankach czy kredyt w złotówkach przestał robić różnicę.

Przewalutowanie, czy to się jeszcze może opłacać?

Patrząc na rok 2023 można stawiać sobie pytanie czy warto przewalutować kredyt we frankach 2023. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Jeśli nie mamy nic innego do wyboru to można tę opcję rozważyć, jednak odkąd raty frankowe ze złotowymi się zrównały przestało to mieć uzasadnienie ekonomiczne i sens. Prognozy Rady Polityki Pieniężnej nie są zbyt optymistyczne. Coraz częściej mówi się o wieloletnim kryzysie i nieustannie postępującej inflacji. Jeśli prognoza ta się sprawdzi, to spłata kredytu we frankach może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. Oczywiście czarny scenariusz nie musi się spełnić, będąc optymistą można rozważyć przewalutowanie bądź unieważnienie kredytu. Zwłaszcza to ostatnie wydaje się być najatrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Zamiast przewalutowania pozew do sądu

Jeśli uznamy, że przewalutowanie na 2023 rok to jednak zły krok, warto spróbować przeanalizować umowę kredytową pod kątem jej abuzywności. Można to zrobić za pośrednictwem kancelarii frankowej. Wystarczy dostarczyć do kancelarii dokumenty zawarcia kredytu, by kancelaria dokonała profesjonalnej oceny, analizy prawnej umowy. Dzięki niej otrzymamy informację na temat ryzyka przegranej w sądzie i możliwości wniesienia pozwu z roszczeniem o unieważnienie kredytu w CHF. To bez wątpienia pierwszy i nie ostatni krok w sprawie frankowej. Jeśli tylko nasza umowa z bankiem kwalifikuje się do zaskarżenia warto spróbować. Wygrana może przynieść niemałe korzyści, co nam w przybliżeniu jeszcze przed założeniem sprawy obliczy kalkulator frankowy. Trzeba też liczyć się z kosztami sprawy, obsługi prawnej, jak też czasem trwania postępowania. Sądy aktualnie orzekają w sprawach frankowych znacznie szybciej niż jeszcze dwa, trzy lata temu, mimo to proces może potrwać kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Czasem konieczna jest też apelacja do wyższej instancji co zależy od banku z jakim zawarliśmy umowę o kredyt jak i jej warunków.