ładowarka indukcyjna

Jakieś 10-15 lat temu możliwość bezprzewodowego ładowania telefonu komórkowego wydawała nam się czymś fantastycznym. Wielu nie wyobrażało sobie, że pewnego dnia będą mogli ładować swoje telefony praktycznie bezprzewodowo. Dzisiaj ładowanie bezprzewodowe stało się właściwie standardem.

Ładowarka indukcyjna: jak to działa?

Sercem każdej ładowarki bezprzewodowej jest indukcja elektromagnetyczna. Prąd elektryczny płynący przez przewodnik wytwarza wokół niego pole elektromagnetyczne. Jeśli umieścisz w tym polu inny przewodnik, wówczas powstanie w nim również prąd elektryczny. Naukowcy odkryli ten związek między elektrycznością a magnetyzmem już w XIX wieku i od tego czasu różne urządzenia oparte na tym zjawisku znacznie uprościły życie całej ludzkości.

Zasada ładowania bezprzewodowego jest podobna do najprostszego transformatora. Ładowarki indukcyjne to właściwe cewka indukcyjna z nadajnikiem na płytce, umieszczona w plastikowej obudowie. Druga taka cewka odbiorcza znajduje się wewnątrz smartfona. Do cewki nadajnika doprowadzany jest prąd przemienny, tworząc w ten sposób pole magnetyczne, które działa na cewkę odbiornika. Przekształca (prostuje) prąd przemienny w prąd stały, który następnie uzupełnia ładunek akumulatora. Na podobnej zasadzie działają kuchenki indukcyjne, tylko ich moc jest tysiące razy większa, a rolę cewki odbiorczej przejmuje garnek.

Oprócz indukcji prądu elektrycznego, podczas przesyłania energii między smartfonem a ładowarką wymieniane są dane. Bezprzewodowa ładowarka jest w stanie odbierać i przesyłać do 2KB takich danych na sekundę. Niewiele, ale wystarczy, aby urządzenia wymieniły się informacjami o stanie naładowania baterii, poziomie mocy, kompatybilności i prawidłowym umiejscowieniu smartfona. Na przykład, jeśli umieścisz smartfon, który nie obsługuje szybkiego ładowania na ładowarce 15W, urządzenie wykryje niezgodność i zmniejszy moc do minimum 5W. Ładowanie bezprzewodowe nie jest w stanie przesyłać prądu przez metalowe powierzchnie, dlatego wszystkie smartfony obsługujące ten standard mają plastikowe lub szklane podstawy.

Obecnie większość ładowarek bezprzewodowych jest połączona w jeden standard QI. Ponieważ technicznie możliwe jest produkowanie ładowarek o różnych właściwościach, producenci postanowili uzgodnić jedno rozwiązanie, które stanie się uniwersalne i umożliwi stosowanie ładowarek o tym samym standardzie dla wszystkich smartfonów obsługujących tę technologię. Innym uderzającym przykładem dążenia do uniwersalności są standardy microUSB i USB Type-C. Sprawdź ładowarki indukcyjne na https://hamamobile.pl/

Jedną z głównych zalet ładowarek bezprzewodowych jest niewątpliwa wygoda przygotowania smartfona do ładowania. Możesz zapomnieć o próbach włożenia złącza w złych warunkach oświetleniowych. Ładowanie bezprzewodowe jest łatwe w użyciu, nawet w ciemności. Wystarczy położyć telefon na specjalnej podkładce, a proces ładowania rozpocznie się automatycznie. To samo dotyczy prowadzenia samochodu. Aby naładować smartfon, nie musisz już zatrzymywać pojazdu. Ponadto parowanie smartfona z ładowaniem bezprzewodowym nie wymaga tak ostrożnej obsługi, jak w przypadku innych złącz.

Czy każdy telefon można ładować za pomocą ładowarki indukcyjnej?

Aby proces ładowania był komfortowy ładowarka i telefon muszą spełniać te same standardy. Qi jest takim uznanym i używanym standardem. Został uzgodniony w 2009 roku przez wiodących producentów urządzeń mobilnych, członków Wireless Power Consortium. Jednak od tego czasu minęło kilka lat, zanim rynek i klienci dostrzegli zalety bezprzewodowego ładowania. Pozostali producenci stopniowo zaczęli wprowadzać tę opcję do swoich flagowych modeli. W 2017 roku Apple ogłosiło, że standard Qi będzie zgodny z iPhone’em 8, iPhone’em 8 Plus i iPhone’em X.

Od 2009 roku standard Qi był kilkakrotnie poprawiany. Obecnie standard Qi w wersji 1.2 nie wymaga podłączenia urządzenia do ładowarki. Nie zabrakło również możliwości ładowania wielu urządzeń jednocześnie. Sam proces ładowania jest teraz znacznie szybszy. Standardową baterię smartfona można naładować do połowy w około 30 minut. Bezprzewodowe ładowarki Samsung działają z następującymi modelami:

  • Apple iPhone: 12 Pro Max, 12 Pro, 12, 12 mini, SE 2020, 11 Pro Max, 11 Pro, 11, XS Max XS, XR, 8, 8 Plus,
  • Samsung Galaxy: S21 Ultra, S21 Plus, S21, Z Fold 2 5G, Z Flip 5G, Note 20 Ultra, Note 20, S20 FE, S20 Ultra, S20 Plus, S20, Z Flip, Note 10 Plus 5G, Note 10 Plus, Note 10, S10 5G, S10 Plus, S10, S10e, Note 9, S9, S9+, Note 8, S8, S8+, S7, S7 Edge (Plus więcej urządzeń)
  • Sony: Xperia 1 III, Xperia 1 II, Xperia 10 II, Xperia XZ3, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2 (Plus więcej urządzeń)
  • LG: Velvet, G8 ThinQ, G7 ThinQ, V30, G6 (tylko wersja amerykańska), G4 (opcjonalnie), G3 (opcjonalnie) (Plus więcej urządzeń)
  • OnePlus: 9 Pro, 9, 8 Pro
  • Nokia: 9,3 PureView, 9 PureView, 8 Sirocco
  • Huawei: P40 Pro+, P40 Pro, Mate 30 Pro, P30 Pro, Mate 20 Pro
  • Motorola: Edge+, X Force, Droid Turbo 2, Moto Maxx
  • Microsoft Lumia: 1520, 1020, 930, 929, 928, 920
  • Google: piksel 4 XL, piksel 4, piksel 3 XL, piksel 3
  • Nexus: Nexus 6, Nexus 5