pies

Nasze pieski tak samo, jak ludzie mogą mieć problemy z kościami i mięśniami. Mogą im one znacznie utrudniać poruszanie. Warto więc pomóc naszemu pupilowi i zastosować szelki rehabilitacyjne dla psa. Polecane są one również milusińskim po zabiegach czy operacjach. Jak je odpowiednio dobrać? Podpowiadamy!

Szelki rehabilitacyjne dla psa – korzyści

Stosowanie szelek rehabilitacyjnych ma wiele zalet. Do korzyści z ich stosowania możemy zaliczyć:

  • Podpieranie niesprawnych kończyn
  • Usprawnianie chodzenia, wchodzenia po schodach czy wychodzenia do samochodu
  • Regulowany pas, dzięki któremu możemy dopasować szelki idealnie do rozmiaru psa
  • Proste zakładanie i zdejmowanie
  • Możliwość przypięcia smyczy
  • Wykonanie z miękkiego, oddychającego i trwałego materiału
  • Są wygodne w noszeniu

Jakie szelki rehabilitacyjne dla psa wybrać?

Wybierając szelki rehabilitacyjne dla psa, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, które łapki naszego psa są niesprawne. Do wyboru mamy szelki dla psa na tylne łapy oraz na przednie łapy. Jeśli wszystkie łapki naszego pupila są niesprawne, to możemy zdecydować się na dwa rodzaje szelek rehabilitacyjnych. 

Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy szelki są wykonane z miękkiego i oddychającego materiału oraz, czy prosto się je zakłada. Te dwa czynniki znacząco wpływają na komfort i wygodę Twojego psa.

Jak dobrać rozmiar szelek rehabilitacyjnych?

Szelki rehabilitacyjne możemy dopasować do rozmiaru naszego psa dzięki regulowanemu pasowi. Umożliwia on jednak tylko drobne korekty, dlatego musimy zakupić szelki odpowiednie do wielkości naszego psa. Inne szelki będą odpowiednie dla yorka, a inne dla owczarka niemieckiego. Jak więc dobrać odpowiednie szelki rehabilitacyjne? Przed zakupem zmierzmy swojego pupila przed przednimi lub tylnymi łapami w zależności od tego, jakich szelek rehabilitacyjnych potrzebujemy. Mierząc, pamiętajmy, że centymetr powinien przylegać do psa. Następnie odnajdźmy w tabeli rozmiarów pasujące szelki. Pamiętajmy przy tym, że szelki nie powinny zbytnio obciskać psa, ale nie powinny także być zbyt luźne. 

Jak zakładać szelki rehabilitacyjne?

Szelki rehabilitacyjne zakładamy niemal tak samo, jak standardowe szelki dla psa. Łapki pupila musimy przełożyć przez szelki, a następnie musimy zapiąć uprząż na grzbiecie psa. Jeśli nasz pies nie nosił wcześniej szelek, to pamiętajmy o stopniowym przyzwyczajaniu go do uprzęży. Musimy zadbać o to, aby szelki kojarzyły mu się pozytywnie. Dzięki temu nie będzie on miał problemu z jej zakładaniem i noszeniem.