materac

Materac zapewnia nam dobry oraz zdrowy sen. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie ma on dla naszego zdrowia. – Dopóki go nie stracimy. Czasami nawet wtedy minie sporo czasu, zanim powiążemy nasze dolegliwości z niewygodnym materacem. Gdy to nastąpi, zapada decyzja o kupnie nowego materaca. Dniami i nocami zaprzątamy sobie głowę, jaki materac kupić. W nadziei, że rozwiąże on nasze problemy zdrowotne, wydajemy na niego majątek. O skarby należy dbać. Tylko jak?!

Ochrona materaca przed brudem oraz przemoczeniem

Jak ochronić materac przed brudem oraz przemoczeniem? Jest na to prosty sposób. Pozwoli nam to cieszyć się czystym oraz świeżym materacem przez cały okres użytkowania.

Ochrona materaca przed brudem – ściągany pokrowiec

Podczas kupna materaca należy zwrócić uwagę na to, aby materac miał ściągany pokrowiec. Jeśli materac nie ma pokrowca, a odpowiada nam on z innych względów, nie stanowi to problemu. Pokrowce na materace można kupić bowiem osobno. Pokrowiec uchroni nasz materac przed brudem tj. kurz oraz wszelkiego rodzaju plamy. Pokrowiec należy regularnie prać. Podczas prania powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Najczęściej pokrowce można prać w temperaturze 40 stopni.

Ochrona materaca przed przemoczeniem – prześcieradło nieprzemakalne

Kto potrzebuje ochrony materaca przed przemoczeniem? Do osób, które powinny zadbać o właściwą ochronę materaca przed przemoczeniem należą:

  • rodzice małych dzieci, które mogą się w nocy moczyć;
  • osoby z nietrzymaniem moczu – ludzie starsi lub obłożnie chorzy.

Nie tylko rodzice mają problem z przemoczonym materacem. Osoby starsze oraz niedołężne cierpiące na nietrzymanie moczu potrzebują dodatkowego zabezpieczenia na materac. Pomimo że używają one produkty na nietrzymanie moczu, mogą okazać się one niewystarczające. Aby zadbać o materac, powinniśmy w tych dwóch przypadkach nałożyć na materac nieprzemakalne prześcieradło. Dla większego komfortu na nieprzemakalne prześcieradło nakładamy zwykłe prześcieradło, jakiego używamy na co dzień. 

Wietrzenie materaca

Jak wietrzyć materac? Materac powinniśmy wietrzyć regularnie – nawet codziennie. Kilka razy w roku powinniśmy zaserwować naszemu materacowi generalne wietrzenie. Materace dobrej jakości, łatwe w wietrzeniu, znajdziemy np. w ofercie firmy Anhel. Działa ona na rynku od lat i cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami użytkowników. 

Jak wietrzyć materac każdego dnia

Wietrzenie materaca każdego dnia polega na zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W tym celu ściągamy pościel z łóżka – prześcieradło może na nim zostać, i na co najmniej godzinę zostawiamy uchylone okno w sypialni. Szukanie wymówek nikomu tu nie pomoże. Większość z nas pracuje. Od momentu wstania z łóżka do momentu wyjścia do pracy mija sporo czasu. W tym czasie jesteśmy w stanie wywietrzyć materac oraz przy okazji pościel. Warto wyrobić sobie taki nawyk. Pozwoli nam to cieszyć się większym komfortem podczas snu. Na weekendy, kiedy jesteśmy dłużej w domu i jest ładna pogoda, możemy niezaścielone łóżko zostawić przy otwartym oknie nawet na cały dzień.

Generalne wietrzenie materaca

Raz na jakiś czas, 2-4 razy w roku, warto porządnie wywietrzyć materac. W tym celu wynosimy go na zewnątrz – taras, balkon, ogródek, i pozostawiamy na 2-3 godziny na świeżym powietrzu. Najlepiej robić to w dni, kiedy wieje wiaterek oraz w mroźnie zimowe dni. Nic nie poradzi sobie tak dobrze z bakteriami oraz z roztoczami jak mróz. Wietrząc materac na zewnątrz powinniśmy zadbać o to, aby nie pozostawiać go na słońcu. Słońce może bowiem mieć negatywny wpływ na strukturę materiału, z którego jest on zrobiony.

Materac powinien być nie tylko wygodny, ale czysty i pachnący. Tylko wtedy będziemy mogli spać na nim dobrze, jak małe dzieci.