dom seniora Śląsk

Coraz szybszy tryb życia oraz trudność pogodzenia wszystkich obowiązków codziennego funkcjonowania skłania coraz większą część ludzi do korzystania z pomocy domów starości. Trend nasila się nie tylko wśród rodzin, lecz również wśród samych osób starszych. Poszukiwanie pomocy medycznej, opieki lub zwyczajnego towarzystwa to pobudki, dla których domy pomocy osobom starszym cieszą się coraz większym zainteresowaniem w nowoczesnym społeczeństwie. 

Domy opieki seniora na terenie Śląska

Tereny województwa śląskiego obfitują w różnorakie domy przeznaczone dla seniorów. Świetnie skomunikowane miejsca oraz zaludnione aglomeracje sprzyjają rozwojowi domów opieki na najwyższym poziomie. Miejscowości uznane za uzdrowiska, których nie brakuje na Śląsku, wydają się naturalnym wyborem na budowę sanatoriów oraz ośrodków wyspecjalizowanych w opiece medycznej. Podczas wyboru lokalizacji domu starości należy wziąć pod uwagę preferencje seniora, sprzyjającą okolicę, warunki klimatyczne, które mogą pogłębiać problemy zdrowotne. Domy seniora Śląskie umieszczone w pewnych lokalizacjach nie sprzyjają chorobom układu naczyniowego, oddechowego czy krążeniowego. Przed wyborem domu opieki niezwykle istotna jest nota wydawana przez lekarza prowadzącego. Powinien on wypowiedzieć się na temat warunków sprzyjających w przypadku określonych jednostek chorobowych. 

Koszty pobytu w domu starości

Domy starości odróżnia wiele cech, między innymi jest nimi standard placówki. Koszty pobytu w poszczególnych domach opieki mogą się znacznie od siebie różnić. Widełki cenowe wynikają z różnych źródeł finansowania placówek. Nie da się ukryć, że placówki prywatne prezentują najwyższy możliwy poziom i przyciągają osoby o stabilnej sytuacji ekonomicznej. Placówki państwowe cechuje większe obłożenie pacjentów, co przekłada się na dłuższy okres oczekiwania na miejsce w placówce. W sektorze prywatnym łatwiej o wolne miejsce w domu opieki, co jednocześnie podnosi koszty pobytu. Długoterminowy pobyt w niektórych domach opieki wiąże się z kosztem około 70% świadczeń emerytalnych, nie wliczając w to wykupu leków. 

Jaki dom starości wybrać

Decyzja wyboru domu starości niesie za sobą duży ładunek emocjonalny. Z jednej strony bliscy chcą dla osoby najbliższej jak najlepszych warunków zakwaterowania, z drugiej zaś strony mogą być ograniczeni przez środki finansowe. Głównym czynnikiem wyboru domu starości będą więc warunki ekonomiczne potrzebne do spełnienia w danej placówce. Niejednokrotnie dochodzi więc do sytuacji, że za pobyt seniora płacą nie tylko dzieci, ale również wnuki.

Portal dom-dla-seniora.pl to wyszukiwarka najlepszych domów seniora na Śląsku. Portal agreguje domy seniora, prezentuje rozbudowane profile i ułatwia podjęcie decyzji o wyborze miejsca dla seniora w województwie śląskim.