Każdy kamień szlachetny posiada swoje własne, unikalne właściwości. Dlatego też to nie cena jest w tym przypadku najważniejszym wyznacznikiem ich piękna, ponieważ jest ono pojęciem dość indywidualnym. Niemniej jednak to właśnie diamenty uchodzą za najcenniejsze na rynku i tym samym najdroższe. Najbardziej unikatowymi są diamenty niebieskie oraz czerwone. Niebieskie z dużym prawdopodobieństwem tworzą się na dnie oceanicznym, a ich przepiękna barwa jest wynikiem obecności boru. Jedynie 0,2% wszystkich diamentów na świecie, to kamienie tego koloru. Jeszcze rzadsze są diamenty czerwone, które wydobywa się w kopalni Argyle w Australii. Jest ich na świecie tylko 30 i dlatego też za jeden karat należy zapłacić od 2 do nawet 2,5 ml dolarów.
Rynkowa cena szmaragdu jest zdecydowanie niższa i wpływ ma na nią sporo czynników. Niemniej jednak jest to wciąż bardzo popularny kamień szlachetny, który coraz chętniej jest wykorzystywany chociażby w pierścionkach zaręczynowych.
Szmaragd: znaczenie, cena
Szmaragd uważa się za kamień szlachetny, posiadający pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Łączy się go między innymi z poprawą pracy serca, a także dobrym wpływem na leczenie chorób tarczycy, oczu, wrzodów żołądka, reumatyzmu czy też zaburzeń równowagi. Niektórzy uważają również, że pomaga on uśmierzyć ból. Jego działanie ma mieć jednak wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne. Dlatego twierdzi się, że pomaga on odnaleźć wewnętrzny spokój oraz harmonię. Kamień ten uchodzi zatem za niezwykle cenny dla osoby, która go nosi.
Jaka jest cena szmaragdu? Karat ten kamienia szlachetnego może kosztować od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych, jeśli mowa o jego surowej formie. Zupełnie inaczej przedstawiają się jednak ceny obrobionych kamieni. Najdroższe są te mające perfekcyjny szlif, kolor trawy, odporne na odpryskiwanie i charakteryzujące się dobrą przejrzystością. Ponadto im większy okaz, tym wyższa jest również jego cena. Oczywiście najdroższe będą szmaragdy oprawione w biżuterii. Tutaj jednak na cenę wpływ ma wiele czynników, między innymi praca jubilera, ale również zastosowanie innych materiałów oraz kamieni szlachetnych.
Diament: wygląd, znaczenie, cena
Najpopularniejszymi diamentami występującymi na rynku, są diamenty przezroczyste. Kolorowe stanowią jedynie niewielki ułamek, jak chociażby wyżej wymienione czerwone oraz niebieskie. Wydobywa się również diamenty czarne. Obecnie uchodzą one za prawdziwego króla wśród kamieni szlachetnych. Nazwa tego kamienia pochodzi od greckiego słowa adamus, które można rozumieć jako niezniszczalny. Ma to związek z niezwykłą odpornością oraz twardością diamentów.
Diamenty, który jest oszlifowany i okrągły, nazywa się brylantem. Bardzo często taka forma występuje w pierścionkach zaręczynowych. Zwyczajowo ma oznaczać czystą miłość, wieczną i prawdziwą. Najwyższej jakości diamenty po szlifie powinny urzekać swoją grą światła, być idealnie przejrzyste i odbijać blask. Wartość diamentu jest szacowana na podstawie parametru określanego jako 4 C. Co to dokładnie oznacza? Pierwsze C to cut – szlif, kolejne to colour – barwa, carat – masa oraz clarity – czystość. Każdy diament jest poddawany weryfikacji, na podstawie której określana jest jego autentyczność.
Pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem
Szmaragdy są bardzo często wykorzystywane w jubilerstwie, między innymi do tworzenia pierścionków czy też kolczyków. Kamień zamknięty w srebrnej lub też złotej oprawie, stanowi doskonałą ozdobę urody każdej kobiety. Piękno szmaragdów jest cenione już od czasów starożytnych, kiedy kamień ten był popularny w Persji, Egipcie a nawet wśród Inków, Majów oraz Azteków. Oprócz biżuterii na przestrzeni lat szmaragd znajdował swoje zastosowanie również w tworzeniu sztuki oraz ozdobnych przedmiotów użytkowych. Największym przedmiotem wykonanym ze szmaragdu, jest waza mająca 10 cm wysokości i znajdująca się w Muzeum Historii w Wiedniu.
Pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem to idealna opcja na nietuzinkowe zaręczyny, z jednym z najpiękniejszych kamieni szlachetnych świata. Nietuzinkową biżuterię z wykorzystaniem tego materiału, można znaleźć pod linkiem: https://roren.pl/pol_m_Pierscionki-zareczynowe_Pierscionki-zareczynowe-ze-szmaragdem-163.html.