MORSOWANIE

Morsowanie polega na kąpieli w zimnej czy też lodowatej wodzie. Taki zabieg ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie organizmu oraz samopoczucie.

Do morsowania nie trzeba posiadać specjalnego sprzętu, warto jednak wiedzieć jak zacząć swoją przygodę z zimnymi kąpielami. Morsowanie ma wiele zalet przede wszystkim zmniejsza stany zapalne w schorzeniach narządu ruchu.

W jaki sposób zostać morsem?

Przed rozpoczęcie zimnych kąpieli należy udać się do lekarza, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Przede wszystkim należy wykluczyć choroby kardiologiczno-naczyniowe, gdyż prawidłowe krążenie w organizmie i właściwa praca serca, ma ze sobą duże powiązanie. W trakcie morsowania następuje nagły spadek temperatury, jeśli człowiek nie ma kłopotów z krążeniem czy sercem, może spokojnie spróbować takiej aktywności fizycznej. Do tego oczywiście należy pokonać lęk czy niechęć do zimnej wody i przełamać się, jest to trudne zwłaszcza podczas pierwszej kąpieli.

Zalety morsowania

Regularne kąpiele w zimnej i lodowatej wodzie mają niezwykle korzystny wpływ na organizm. Najważniejszą zaletą morsowania jest wzmocnienie układu odpornościowego. Ludzie, którzy zdecydowali się na regularne morsowanie odznaczają się o wiele lepszym zdrowiem od innych. Oprócz tego, wzmocnieniu ulega praca układu sercowo-naczyniowego, ze względu na nagłe zmiany temperatury. Poprawiają się więc znacznie parametry krążenia i krwi. Morsowanie wpływa także na lepsze ukrwienie skóry. Główne korzyści morsowania to:

  • hartowanie organizmu
  • doskonała zabawa wśród innych morsów
  • poprawa samopoczucia
  • lepsze ukrwienie skóry
  • poprawienie krążenia oraz termoregulacji
  • sprawniejsza regeneracja organizmu
  • poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego

Jak długo można kąpać się w zimnej wodzie?

Polecana długość kąpieli można być różna dla danej osoby. Wynosi ona od paru sekund do kilku minut. Istotna jest przede wszystkim chwila zanurzenia oraz zadziałania mechanizmu termoregulacji. Z tego względu, trzeba zanurzać całe ciało, dobrze jeśli zanurzy się również głowę, co dla doświadczonych morsów nie stanowi żadnego problemu. Obciążenie dla organizmu zależne jest od czasu spędzonego w wodzie oraz jej dokładnej temperatury. Można przyjąć zasadę, iż bezpieczny czas kąpieli wynosi tyle minut, ile stopni ma woda. Jeśli więc woda ma 3 stopnie, wówczas można bezpieczne pozostać w niej przez 3 minuty, jeśli natomiast jej temperatura wynosi od 0 do 1 stopnia, wtedy można kąpać się w niej do maksymalnie minuty. Ilość kąpieli zależy od stopnia zaawansowania w morsowaniu i temperatury wody. Na początku swojej przygody z zimnymi kąpielami, najlepiej kąpać się raz w tygodniu, potem można to robić częściej. Warto niekiedy udać się także do sauny.

Ograniczenia wiekowe

Jeśli chodzi o zimne kąpiele, nie ma tutaj ustalonych jasnych ograniczeń wiekowych, aczkolwiek przeciętny wiek w jakim można już zacząć morsowanie wynosi 3-4 lat. Kąpać się w lodowatej wodzie można aż do późnej starości. Morsowanie pomaga wyleczyć pewne choroby, jednakże jest ono wykorzystywane głównie profilaktycznie. Oprócz tego, hamuje proces starzenia i działa w sposób odmładzający na organizm.

Jakie są przeciwwskazania do morsowania?

Morsowanie nie jest niestety polecane każdej osobie. Zanim więc skorzysta się z zimnych kąpieli, należy skonsultować ten pomysł z lekarzem. Kąpiele w zimnej wodzie nie są polecane osobom borykającym się ze schorzeniami krążenia i chorobami serca .Nie jest to także aktywność fizyczna dla osób z nadczynnością tarczycy. Morsowanie może być świetną zabawą dla małych dzieci, jednak najlepiej dopiero po ukończeniu 3 roku życia przez dziecko,

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.easy-surfshop.pl, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu